Latarnia morska w Kołobrzegu

Latarnia morska w Kołobrzegu – port i park nadmorski

LATARNIA MORSKA W KOŁOBRZEGU

Czas na fantastyczną wyprawę do Latarni Morskiej w Kołobrzegu. Ubierzcie wygodne buty, zabierzcie lornetki i aparat fotograficzny. To, co zaraz zobaczycie zapamiętacie na długo! Fascynująca i burzliwa historia, ciekawe atrakcje oraz piękne widoki – właśnie tak w skrócie możemy opisać tą najważniejszą atrakcję turystyczną miasta. Poniżej znajdziecie skróconą historię latarni, parę ciekawostek oraz praktycznych wskazówek, które ułatwią Wam jej zwiedzania.

Jesteście gotowi?

Zaczynamy!

LATARNIA MORSKA W KOŁOBRZEGU – HISTORIA

Krótko o długiej historii

Historia Latarni Morskiej w Kołobrzegu jest długa i burzliwa. Nie chcemy Was jednak zanudzać, a zachęcić do jej odwiedzenia. Właśnie dlatego poniżej znajdziecie jedynie kluczowe momenty w historii tego miejsca.

Początki

Czy wiesz, że pierwsze światło nawigacyjne w Kołobrzegu rozbłysło już w 1666 roku? To właśnie wtedy w budynku zarządu portu zapalano ogień kiedy do portu zbliżał się statek. Na tym etapie światło latarni paliło się jedynie okazjonalnie.

200 lat później 

Dokładnie 200 lat później, w 1866 roku, światło latarni palono przez całą noc. Co ciekawe używano lampy Fresnela, która była zasilana olejem rzepakowym. W ciągu całego roku zużywano niemalże 80 kg oleju, a do jednych z zadań latarnika – oprócz podtrzymywania ognia – było niedopuszczenie do zaparowania optyki lamy, co mogłoby zmniejszyć zasięg światła. W tych czasach lampa znajdowała się niemal 8 m.n.p. m., a jej zasięg szacuje się na około 5 mil morskich.

 Koniec XIX wieku

Czasy wojny niemiecko-francuskiej znacznie osłabiły pozycję Kołobrzegu jako twierdzy. W związku ze spadkiem znaczenia fortu „Ujście” w 1899 roku na szańcu fortu wybudowano stację pilotów do której przylegała 25-cio metrowa wieża latarni o ryglowanej konstrukcji. Na tym etapie światło latarni znajdowało się na wysokości 14 metrów i miało zasięg 8 mil morskich.

XX wiek

W 1909 roku ryglowaną konstrukcję zastąpiono masywnym budynkiem z cegły, który przetrwał do końca II wojny światowej. Podczas walk o Kołobrzeg Niemcy wysadzili w powietrze latarnię, która była naturalnym punktem orientacyjnym dla polskich oddziałów. Zaraz po zakończeniu walk o Kołobrzeg w marcu 1945 rozpoczęto jej odbudowę.

Jednak tym razem Latarnia powstała na sklepieniu przyległego fortu, a konstrukcja z czerwonej, licowanej cegły doskonale wkomponowała się w pozostałe fortyfikacje.

XXI wiek

Od czasu odbudowy, aż do 2001 roku Latarnia wyglądała dokładnie tak samo. Jednak trudne warunki atmosferyczne oraz brak odpowiedniej wentylacji przyspieszyły decyzję o remoncie najważniejszej atrakcji Kołobrzegu.

LATARNIA MORSKA KOŁOBRZEG – ATRAKCJE

Z pewnością teraz zaskoczymy Was pisząc, że wejście na szczyt latarni to nie jedyna atrakcja, która na Was czeka. Ale po kolei…

Punkt widokowy

– jeśli zastanawiacie się czy warto wejść na punkt widokowy na Latarni to podpowiadamy krótko, że warto! Oczywiście najpierw musicie pokonać kilkaset stopni wąskim korytarzem, jednak to co czeka na Was na samej górze jest tego warte. Widok na cały port, morze, plażę, aż po Ustronie Morskie, molo i deptak nadmorski, a także na panoramę praktycznie całego miasta – jest zachwycający. Warto te chwile uchwycić na zdjęciach lub poświęcić moment na obserwację wybranych punktów przez lornetkę. Piękne widoki, rozwiane włosy i bryza na policzkach – gwarantowane!

Muzeum Minerałów

– kiedy już nacieszycie się pięknymi widokami czas zejść na ziemię, albo raczej – pod ziemię! W podziemiach Latarni znajduje się Muzeum Minerałów, które jest autentyczną lekcją geologii w ciekawej aranżacji. Tylko tutaj obejrzycie minerały z najdalszych zakątków świata, spotkacie skamieniałe drewno oraz gniazdo dinozaurów! W doskonale wyposażonym sklepiku kupicie urocze pamiątki z wakacji, a nawet napijecie się smacznej kawy.

Tawerna

– w pięknie odrestaurowanych salach z oryginalnym, ceglanym sklepieniem znajduje się urokliwa tawerna, gdzie nie tylko przekąsicie lunch ale przy odrobinie szczęścia traficie na najazd piratów i korsarzy.

LATARNIA MORSKA KOŁOBRZEG – CENNIK

Wizyta w Latarni z pewnością należy do jednej z najtańszych atrakcji Kołobrzegu. Bilet normalny kupicie w cenie 8 zł, natomiast ulgowy w cenie 6 zł. Dodatkowo przy wejściu na Latarnię za wizytę w Muzeum Minerałów nie będziecie już musieli płacić.

LATARNIA MORSKA KOŁOBRZEG – GODZINY OTWARCIA

Latarnia morska w Kołobrzegu otwarta jest codziennie według poniższego schematu:

  • lipiec – sierpień – od 10:00 do zachodu słońca;
  • wrzesień – październik oraz kwiecień – maj – czerwiec – od 10:00 do 17:00
  • od listopada do marca – od 10:00 do 16:00 WYŁĄCZNIE W PIĄTEK, SOBOTĘ ORAZ NIEDZIELĘ.

 

Z pewnością zainteresują Cię inne, ciekawe artykuły:

Share

Z pewnością zainteresują Cię te artykuły