Atrakcje w Kołobrzegu

Morze i kosze na plaży w Kołobrzegu

Atrakcje w Kołobrzegu

W naszym artykule prezentujemy najważniejsze atrakcje w Kołobrzegu. Na naszej liście znalazły się oczywiście plaża, molo, port, latarnia morska oraz bazylika oraz kilka innych punktów na mapie Kołobrzegu, które po prostu musisz odwiedzić. Miłej lektury!

Plaża w Kołobrzegu

Czy wiesz, że plaże w Kołobrzegu mają, aż 160 metrów szerokości? 160 metrów kuszącego, aksamitnego i nagrzanego słońcem nadmorskiego piasku sprawi, że każdy dzień swoich wakacji w Kołobrzegu spędzisz na błogim relaksie w cieniu stylowego kosza plażowego lub wprost przeciwnie – wygrzewając się w promieniach słońca z lekką, morską bryzą. 160 metrów to również doskonała perspektywa na dzień na plaży z dziećmi! Zamki, przybrzeżne tunele i babki z piasku w coraz to nowych formach – czy może być jeszcze lepiej?

Molo w Kołobrzegu

220 metrów długości oraz 9 metrów szerokości, gruntownie wyremontowana konstrukcja, drewniane deski skrzypiące przyjemnie przy każdym kroku oraz romantyczna nocna iluminacja – właśnie tak wygląda molo w Kołobrzegu. Pierwotna konstrukcja z 1881 roku została doszczętnie zniszczona podczas II wojny światowej. Jednak molo udało się odtworzyć na początku lat 70tych XX wieku. Po gruntownym remoncie w 2014 roku nasze molo to prawdziwa perła, która podkreśla uzdrowiskowy charakter miasta. Na samym końcu molo znajdziesz przytulną knajpkę, gdzie poranna kawa z widokiem na bezkresne morze pozytywnie nastroi Cię na cały dzień. To również doskonałe miejsce na romantyczne spotkanie przy lampce wina kiedy na zewnątrz panuje sztorm…

Latarnia morska w Kołobrzegu

Czy wiesz, że historia latarni morskiej w Kołobrzegu sięga aż XVII wieku? Już od dawien dawna wskazywała bezpieczną przystań rybakom i żeglarzom oraz była doskonałym punktem orientacyjnym dla wszystkich mieszkańców. W 1945 roku wysadzona w powietrze przez niemieckie wojska odrodziła się na nowo już dwa lata później. Latarnię odbudowano w nieco innym miejscu niż stała pierwotnie – obecnie znajduje się w centrum fortecznych zabudowań, a pierwotnie – ulokowana była przed zabudowaniami. Niekwestionowany pomnik zwycięstwa nad Niemcami oraz hołd dla wszystkich poległych. Z wieży na wysokości 26 metrów rozpościera się przepiękny widok na przyległe plaże, molo, oraz cały Kołobrzeg. Bilet normalny w cenie 8 zł, a ulgowy – 6 zł.

Muzeum minerałów

W zabytkowych podziemiach latarni morskiej odkryjesz fascynujące Muzeum minerałów. To właśnie tutaj w niezliczonych gablotach zobaczysz niezwykle rzadkie okazy minerałów z najdalszych zakątków świata – Madagaskaru, Maroka, Brazylii oraz Rosji. Jednak największe emocje wzbudza skamieniałe gniazdo dinozaurów, skamieniałe drewno oraz ekspozycja narzędzi wykorzystywanych w kopalniach.

Wstęp do Muzeum Minerałów jest bezpłatny w ramach biletu na Latarnię Morską. Natomiast w przypadku oddzielnej wizyty bilet normalny kosztuje 6 złotych, a ulgowy – 4 złote.

Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu

Bazylika w Kołobrzegu to niemy świadek bogatej historii miasta. Początki powstania datuje się na XII wiek– wielokrotnie rozbudowywana oraz niszczona podczas kolejnych działań wojennych, została doszczętnie zniszczona podczas II wojny światowej. Dopiero w 1974 roku nabrała obecnego kształtu nawiązując wyglądem do swoich początków. Katedra w Kołobrzegu posiada nieliczne lecz wyjątkowo okazałe pamiątki swojej burzliwej historii.

Koniecznie musisz zobaczyć:

  • Gotycki świecznik siedmioramienny– to jedyny w Polsce (!) oraz jeden z pięciu na świecie zachowanych gotyckich kandelabrów. W 1327 roku odlany z brązu ogromny świecznik do dzisiaj zachwyca i pobudza wyobraźnię – jest wysoki aż na 4 metry!
  • Korona Schlieffenów ten wyjątkowy, drewniany żyrandol z początków XVI wieku powstał w pracowni wybitnego Mistrza Michała z Augsburga – twórcy ołtarza głównego w kościele Mariackim w Gdańsku. Misterna snycerka w drewnie, plastyczne rzeźby Apostołów oraz aniołów, złota polichromia oraz zjawiskowy baldachim imitujący niebo przywodzą na myśl najwspanialsze dzieła epoki renesansu.
  • Chrzcielnica – ta najstarsza metalowa chrzcielnica na Pomorzu Zachodnim powstała w 1355 roku i do dzisiaj zachwyca wyjątkową precyzją wykonania. Odlana z brązu, bogato zdobiona płaskorzeźbami pokazuje sceny z życia Chrystusa. Wsparta na figurach czterech lwów prezentuje się naprawdę okazale i nadaje całej Bazylice wyjątkowej rangi.
  • Drewniane ołtarze – czy wiesz, że w przeszłości w Bazylice znajdowały się aż 22 drewniane ołtarze? Obecnie można podziwiać jedynie 4 z nich – trzy znajdują się w Bazylice, natomiast czwarty – w Muzeum Narodowym w Szczecinie. XV oraz XVI wieczne tryptyki z drewna wprost zachwycają precyzyjnymi zdobieniami, doskonale odwzorowanymi rzeźbami oraz przepięknymi polichromiami.
  • Stalle – tylko w kołobrzeskiej bazylice spotkasz najstarsze w Polsce drewniane stalle kapituły i rajców miejskich. Stalle kapituły kołobrzeskiej, wykonane z pięknego dębowego drewna datuje się już na 1340 rok. Bogato rzeźbione w wyjątkowo plastyczny sposób oddają ówczesne postrzeganie świata według chrześcijan. Natomiast stalle rajców miejskich są doskonałym świadectwem niezwykłej zamożności kołobrzeskiego patrycjatu – powstały w XV wieku najprawdopodobniej w warsztacie cysterskim.

Pomnik zaślubin Polski z morzem

Miejska legenda głosi, że przejście z jednej strony pomnika na drugą na bezdechu przynosi spełnienie wcześniej pomyślanego życzenia. Jednak Pomnik zaślubin Polski z morzem ma o wiele głębszy wymiar – to właśnie tutaj kapral Wojska Polskiego Franciszek Niewidziajło po dotarciu do Kołobrezgu ze swoim pododdziałem w marcu 1945 roku, dokonał symbolicznego zaślubienia Polski z morzem. Ten akt miał przywrócić Polsce utracony dostęp do Bałtyku.

Muzeum Oręża Polskiego w Kolobrzegu

Lufy armatnie z XVIII wieku, uzbrojenie i mundury żołnierzy polskich z I i II wojny światowej, samochody, samoloty, a nawet broń pancerna i artyleria – właśnie tak wygląda wizyta w Muzeum Oręża Polskiego. Wszystkie ekspozycje i wystawy wprost przeniosą Cię na front działań wojskowych, gdzie niespostrzeżenie spędzisz długie godziny podziwiając ówczesne cuda techniki militarnej. Muzeum Oręża Polskiego to doskonała propozycja zarówno dla dorosłych jak i dzieci wśród których największym powodzeniem cieszą się oczywiście czołgi i samoloty. Bilet normalny kosztuje 20 zł, a ulgowy – 15 zł.

Pomnik Sanitariuszki

Jest w Kołobrzegu takie miejsce w którym ruch spowalnia, mówi się ciszej, a pamięcią wraca się do tych, którzy oddali swoje życie w walce o wolność. Pomnik Sanitariuszki upamiętnia wszystkie waleczne kobiety, które straciły życie podczas II wojny światowej. Pierwowzorem postaci była szer. Ewelina Nowak, która zginęła w 1945 roku ściągając z pola walki rannego żołnierza. Chwila zadumy przy wyjątkowym pomniku to żywa lekcja historii na szlaku pomorskich zabytków.

Trasy rowerowe – Kołobrzeg i okolice

Wskocz na rower i poczuj nadmorską bryzę we włosach! Nawet jeśli nie zabrałeś ze sobą roweru – nic straconego! W Kołobrzegu funkcjonuje sporo wypożyczalni gdzie za około 30 złotych możesz wypożyczyć dowolny rower na cały dzień.

A teraz pora wybrać trasę, a wybór naprawdę nie jest łatwy!

  • Kołobrzeg – Ustronie Morskie – długość trasy: 11 km przez malownicze tereny Ekoparku Wschodniego; trasa łatwa w większości po kostce brukowej.
  • Kołobrzeg – Dźwirzyno – długość trasy: 11 km urokliwymi lasami wzdłuż brzegu morza; trasa łatwa, asfaltowa.
  • Ustronie Morskie – Mielno – długość trasy: 23,5 km przez lasy, pola uprawne oraz niewielkie pagórki; trasa łatwa, asfaltowa, częściowo ścieżki leśne.
  • Mrzeżyno – Dźwirzyno – długość trasy: 7 km głównie przez lasy, pomiędzy Bałtykiem, a jeziorem Resko; trasa łatwa, asfaltowa, częściowo szutrowa.
  • Pogorzelica – Mrzeżyno – długość trasy: 13 km dla prawdziwych miłośników turystyki rowerowej. Nadmorskie widoki, nieco bardziej wymagające ścieżki na terenach leśnych, doskonała infrastruktura oraz taras widokowy z którego rozpościera się przepiękny widok na Bałtyk – właśnie tak wygląda ten odcinek trasy R-10. Trudność trasy: średnia, asfaltowa, kostka brukowa, częściowo – droga leśna.

Rejsy statkiem

Czas na prawdziwą przygodę! Rejsy statkiem to jedna z najpopularniejszych atrakcji Kołobrzegu. Wcielcie się w prawdziwych korsarzy i zdobywców nowych lądów. Wskoczcie na pokład, odcumujcie od brzegu i ruszcie w nieznane po wyjątkowe przygody. Wiatr we włosach, pirackie opowieści i przepiękny Kołobrzeg widziany z perspektywy morza – właśnie tak może wyglądać Wasz wyjątkowo udany, rodzinny urlop nad morzem. Półgodzinny rejs dla osoby dorosłej kosztuje 30 zł, natomiast dla dzieci – 25 zł.

Ekopark Wschodni

iespotykane gatunki ptaków i gadów, unikalne, słonawe torfowiska oraz okazałe buki i dęby z szumiącym morzem w tle… Właśnie tak wygląda krajobraz Ekoparku Wchodniego, gdzie schronienie w naturalnym warunkach znalazło ponad 80 gatunków ptaków. Jednak oprócz ptaków spotkasz tu również wyjątkowe, słonawe torfowiska oraz złoża leczniczej borowiny. Ekopark Wschodni to jedna z nielicznych ostoi środowiska naturalnego praktycznie nienaznaczonego działalnością człowieka. To również doskonały pomysł na praktyczną i żywą lekcję przyrody dla dzieci i dorosłych. Wstęp na teren Ekoparku jest bezpłatny.

Reduta Solna

Cofnijmy się do czasów wojen napoleońskich. To właśnie po tych wydarzeniach w ramach umocnienia fortyfikacji całego Kołobrzegu powstała Reduta Solna, która była punktem obronnym dla mostu Solnego na kanale. Ceglana konstrukcja w kształcie lunety, wał ziemny oraz fosa to miejsce, które wyjątkowo chętnie odwiedzają dzieci. Obecnie znajduje się tu siedziba ZHP wraz z bazą żeglarską oraz miejscem biwakowym. Dodatkową atrakcją jest przylegająca przystań rybaków indywidulanych od których można kupić świeżo złowione ryby.

Rodzinny Park Rozrywki w Pyszce – pod Kołobrzegiem

A teraz coś specjalnie dla dzieci! Wyobraź sobie miejsce, które przeniesie Twojego pociechy w magiczny świat zabaw i kolorowych fantazji – właśnie tak wygląda wizyta w Rodzinnym Parku Rozrywki w Pyszce. Wystarczy krótka podróż samochodem i już możecie biegać, hasać i skakać przez cały dzień na ogromnym statku, 8 metrowych zjeżdżalniach oraz wyspie z małpim gajem. A co powiecie na wyjątkową wspinaczkę po ogromnym wulkanie, wizytę w wiosce Wikingów, szaleństwo w strefie dmuchańców oraz szaloną przejażdżkę na karuzeli? Jedno jest pewne – dzień pełen TAKICH atrakcji na długo pozostanie w Waszej pamięci.

Z pewnością zainteresują Cię kolejne artykuły:

Share

Z pewnością zainteresują Cię te artykuły