Nordic Walking w Kołobrzegu

Nordic Walking nad morzem w Kołobrzegu – zachód słońca

Nordic Walking w Kołobrzegu –  gdzie można wypożyczyć kijki? Na czym polega prawidłowa technika? Jakie trasy wybrać? Jakie korzyści zdrowotne zapewnia? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania? Dlaczego Nordic Walking to idealny sport dla dzieci, młodzieży, kobiet, mężczyzn i osób starszych? Przeczytaj nasz artykuł i ruszaj przed siebie!

NORDIC WALKING W KOŁOBRZEGU

Czy wiesz, że Nordic Walking początkowo był formą letniego treningu dla narciarzy biegowych z Finlandii? To właśnie tam w latach 70-tych fińscy biathloniści rozpoczęli treningi latem bez nart, które angażowały aż 90% mięśni! Wykorzystanie technik chodzenia, biegania i skakania gwarantuje wyjątkowo efektywną aktywność ruchową bez niebezpiecznego obciążania stawów. Podczas godzinnego marszu możesz spalić nawet 500 kcal!

Z pewnością nie raz widziałeś spacerowiczów z kijkami, którzy dziarskim krokiem z uśmiechem na ustach pokonywali kolejne kilometry. Zastanawiasz się czy nordic walking w Kołobrzegu jest dla Ciebie?

Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

NORDIC WALKING – DLA KOGO?

Chociaż początkowo nordic walking był formą intensywnego treningu dla fińskich biathlonistów, szybko został podpatrzony przez osoby, które na co dzień nie zajmowały się sportem zawodowo. Popularność nordic walkingu stale rośnie i śmiało można powiedzieć, że jest to sport dla każdego.  Również dla Ciebie! Dodatkowym atutem jest fakt, że nordic walking można uprawiać praktycznie zawsze i wszędzie.

Chociaż nordic walking to jedna z najbezpieczniejszych form sportu warto abyś znał krótką listę przeciwwskazań do tej formy aktywności:

 • poważne urazy układu mięśniowo-szkieletowego,
 • zaostrzenie się chorób przewlekłych,
 • podwyższone ciśnienie tętnicze,
 • okres pooperacyjny.

Nordic walking dla kobiet

– to doskonała forma treningu dla kobiet w każdym wieku. Tą formę aktywności warto wybrać zwłaszcza przy dolegliwościach układu oddechowego oraz ruchowego. Nordic Walking zaleca się również kobietom w ciąży dzięki czemu bez dodatkowego obciążenia mogą rozwijać siłę, mięśnie oraz wydolność organizmu co jest szczególnie potrzebne podczas porodu.

Nordic walking dla mężczyzn

– codzienny stres, napięcie i zmęczenie możesz skutecznie zniwelować dzięki spacerom z kijkami. Intensywne dotlenienie zmniejsza poziom stresu oraz zmęczenie mięśni przez co podczas treningu odpoczywa zarówno umysł jak i ciało.

Nordic walking dla dzieci i młodzieży

– odpowiedni dobór kijków do nordic walkingu sprawia, że z tej aktywności mogą korzystać również dzieci i młodzież. Nordic walking rozwija i wzmacnia koordynację ruchową, układ szkieletowo-mięśniowy oraz poprawia wydolność oddechową i wytrzymałość.

Nordic walking dla osób starszych

– to najbezpieczniejsza forma aktywności ruchowej na świeżym powietrzu. Prawdopodobieństwo kontuzji jest bardzo małe, tempo marszu dostosowane do poziomu sprawności, a aspekt towarzyski sprawia, że marsze z kijkami największą popularnością cieszą się zwłaszcza w tej grupie osób.

Nordic walking to doskonały pomysł na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu dla całej rodziny – od dzieci, aż po seniorów, dzięki czemu będziecie mogli spędzić ze sobą jeszcze więcej czasu w wyjątkowo zdrowy i ciekawy sposób.

 NORDIC WALKING – KORZYŚCI DLA ZDROWIA

Korzyści dla Twojego zdrowia wynikające z nordic walkingu są naprawdę niesamowite – zobacz co się dzieje w Twoich organizmie podczas intensywnego marszu z kijkami:

 • dotlenienie – intensywny marsz wspomaga wentylację płuc, dzięki czemu poczujesz się zrelaksowany i wypoczęty;
 • relaks – wzmożona praca mięśni oraz wszystkich układów działa jak relaksujący masaż dla całego organizmu;
 • przyspieszenie metabolizmu – intensywny spacer sprawia, że oddychasz częściej, komórki otrzymują więcej energii, która z kolei przyspiesza metabolizm;
 • poprawa kondycji – umiarkowany wysiłek na świeżym powietrzu pozytywnie wpływa na wytrzymałość organizmu oraz poprawia kondycję.
 • stabilizacja poziomu cukru oraz ciśnienia – odpowiednia dawka ruchu normalizuje działanie całego organizmu;
 • wzmocnienie układu nerwowego oraz poprawa jakości snu;
 • wzmocnienie kręgosłupa i poprawa postawy ciała – odpowiednio dotlenione mięśnie stają się dla kręgosłupa wzmocnieniem dzięki czemu przestaniesz się garbić.

NORDIC WALKING – CO JEST POTRZEBNE, ŻEBY ZACZĄĆ?

Nordic walking to jeden z tych sportów, które nie wymagają ogromnych nakładów finansowych. Jedyne czego potrzebujesz to wygodne, sportowe obuwie, komfortowy strój oraz oczywiście kijki do nordic walkingu.

JAKIE KIJKI DO NORDIC WALKINGU?

– wybór odpowiednich kijków do nordic walkingu nie jest trudny. Trzymając kijki w dłoni Twój łokieć powinien być zgięty pod kątem prostym. Kijki, które powodują zwiększenie lub zmniejszenie tego kąta sprawią, że cały marsz będzie mniej efektywny.

Co ważne –  kijki których będziesz używał do nordic walkingu powinny być kijkami do chodzenia, a nie kijkami narciarskimi czy trekkingowymi. Wynika to z ich odmiennej budowy oraz innego przenoszenia ruchu i ciężaru ciała.

KIJKI DO NORDIC WALKING – CENA

– zakup kijków do nordic walkingu z pewnością nie zrujnuje Twojego portfela. Cena kijków do chodzenia waha się pomiędzy 30, a 180 zł. Jeśli nie jesteś pewien czy ta forma aktywności przypadnie Ci do gustu, na początku zakup tańsze kijki albo wypożycz je. Na rynku dostępne są zarówno kijki nieskładane jak i teleskopowe co jest oczywiście wygodniejsze podczas podróżowania.

NORDIC WALKING – TECHNIKA

Opanowanie techniki nordic walkingu nie jest trudne! W internecie znajdziesz wiele filmów instruktażowych, które za każdym razem podkreślają 4 kluczowe elementy:

 • naprzemienna praca rąk, która jest ruchem naturalnym;
 • ciągnięcie kijka z otwartą dłonią, tak aby pracowało całe ramie;
 • zamknięcie dłoni na kijku;
 • zdecydowany, szybki marsz.

NORDIC WALKING – GDZIE CHODZIĆ?

Masz już kijki, strój i doskonały nastrój – czas wyruszyć na trasę! W Kołobrzegu znajdziesz mnóstwo klimatycznych miejsc wprost idealnych do nordic walkingu. Poznaj najciekawsze z nich:

 • plaża i molo – czy może być coś piękniejszego niż nordic walking brzegiem morza o wschodzie lub zachodzie słońca? Osobiście uważamy, że nie! Wykorzystaj lecznicze spacery gołymi stopami po wilgotnym i suchym piasku i poczuj jak całe ciało się odpręża. Głębokie i intensywne oddechy morskim aerozolem bogatym w ważne pierwiastki, w tym jod, to dodatkowa porcja zdrowia! Krótka przerwa na energetyczny koktajl na końcu molo urozmaici piesze wędrówki.
 • Park Zdrojowy – trasa od Latarni Morskiej, aż do ostatnich zabudowań sanatoryjnych to doskonała trasa do Nordic Walkingu. Ścieżka otoczona jest aleją drzew dzięki czemu nawet w słoneczne dni znajdziesz tu cień i wytchnienie od upału. Spacer możesz połączyć z przerwą na kawę i gofra w jednej z urokliwych kawiarenek.
 • Podczele – spacer z kijkami do Podczela to świetny pomysł na intensywny, półtora godzinny ruch na świeżym powietrzu. Kiedy dotrzesz do ostatnich zabudowań sanatoryjnych w Parku Zdrojowym kieruj się na Ekopark Wschodni, aż do Podczela. Spacer przez urokliwe i dzikie tereny ekoparku, naturalne torfowiska i niespotykane gatunki ptaków – właśnie tak wygląda nordic walking w Kołobrzegu!.
 • Kołobrzeski odcinek szlaku pieszego E-9 (szlak czerwony) – to trasa idealna na aktywne zwiedzenie najważniejszych atrakcji Kołobrzegu. Na 12 kilometrowym szlakuzobaczysz m.in.: Zespół Szkół Morskich, Park Jedności Narodowej, Port Rybacki, Redutę Solną, solne źródła, Port Jachtowy, amfiteatr, Pomnik Zaślubin Polski z Morzem, molo, Kamienny Szaniec oraz Ekopark wschodni.
 • Szlak im. Jana Frankowskiego (szlak zielony) – nordic walking szlakiem im. Jana Frankowskiego to świetny sposób na poznanie kolejnych zabytków Kołobrzegu. To właśnie na tym szlaku zobaczysz Latarnię Morską, bindaż grabowy, Muzeum Oręża Polskiego, kamienicę mieszczańską z XV wieku, Ratusz, Bazylikę NMP oraz najstarszy ceglany kościół na całym Pomorzu Środkowym – kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela.

KIJKI DO NORDIC WALKING – WYPOŻYCZALNIA

Dla wszystkich którzy planują swój przyjazd do Kołobrzegu pociągiem lub nie mają już wolnego miejsca w aucie nawet na kijki teleskopowe, mamy bardzo dobrą wiadomość. W ośrodku Perełka       (ul. Portowa 17) lub Jantar SPA (ul. T. Rafińskiego 10-14) możecie wypożyczyć kijki do nordic walkingu za około 10 zł za cały dzień.

 

Z pewnością zainteresują Cię także inne artykuły:

Share

Z pewnością zainteresują Cię te artykuły